Japan,
(1997–1998), 10 h 50 min
(Length: 25 min)
Cinematography:
白井久男Composer:
Kenji KawaiCast:
Miki Nagasawa, Shin'ichirō Miki, Akio Ōtsuka, Hideyuki Tanaka, Ken Narita, Kenji Nojima, Kotono Mitsuishi, Nozomu Sasaki, Shigeru Chiba, Susumu Chiba (more)Episodes(26)
-
The Fang Knows (E01)
-
At the Next Station (E02)
-
The Forest Calls (E03)
-
Sepia Colored Portrait (E04)
-
Reiha Has Come (E05)
-
The Ghost of Miyu (E06)
-
Fate (E07)
-
The Red Shoes (E08)
-
Your House (E09)
-
The Swamp of Promises (E10)
-
Supple Face (E11)
-
The Garden of Crying Reeds (E12)
-
Light of the Sea (Part 1) (E13)
-
Light of the Sea (Part 2) (E14)
-
Dream of the Mermaid (E15)
-
Woman Priest (E16)
-
The Moray Boat (E17)
-
City of Illusion (E18)
-
Love of the Dolls (E19)
-
Butterfly Enchantment (E20)
-
Flag of Shinma (E21)
-
Once Upon a Time (E22)
-
Confrontation (E23)
-
The Boy Who Returned (E24)
-
The Last Shinma (E25)
-
The Eternal Sleep (E26)
Cast
Maria Kawamura
Japan
Best series:
Samurai Champloo (2004) (series)
Knights of the Zodiac (1986) (series)
Neon Genesis Evangelion (1995) (series)
Kazuhiko Inoue
Japan
Best series:
Legend of the Galactic Heroes (1988) (series)
Grimm Masterpiece Theater (1987) (series)
Attack on Titan (2013) (series)
Yasunori Matsumoto
Japan
Best series:
Legend of the Galactic Heroes (1988) (series)
Initial D: Second Stage (1999) (series)
Initial D Fifth Stage (2012) (series)
Takashi Nagasako
Japan
Best series:
Legend of the Galactic Heroes (1988) (series)
Cowboy Bebop (1998) (series)
Fighting Spirit (2000) (series)
Daiki Nakamura
Japan
Best series:
Grimm Masterpiece Theater (1987) (series)
Hunter x Hunter (2011) (series)
Initial D Fourth Stage (2004) (series)
Katsuyuki Konishi
Japan
Best series:
The Apothecary Diaries (2023) (series)
Haikyu!! (2014) (series)
One-Punch Man (2015) (series)
Yasuhiro Fujiwara
Japan
Best series:
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex (2002) (series)
Monster (2004) (series)
My Hero Academia (2016) (series)
Nobuyuki Hiyama
Japan
Best series:
Legend of the Galactic Heroes (1988) (series)
Initial D: Second Stage (1999) (series)
Initial D: First Stage (1998) (series)
Tsutomu Kashiwakura
Japan
Best series:
Rurouni Kenshin: Wandering Samurai (1996) (series)
Moero! Top Striker (1991) (series)
Maison Ikkoku (1986) (series)
Yukari Honma
Japan
Best series:
Trigun (1998) (series)
Case Closed (1996) (series)
The Knight in the Area (2012) (series)
Yūko Kobayashi
Japan
Best series:
Showa Genroku Rakugo Shinju (2016) (series)
Hajime No Ippo: The Fighting! – Rising (2013) (series)
Fighting Spirit (2000) (series)
Takehiro Murozono
Japan
Best series:
Fullmetal Alchemist (2003) (series)
Cowboy Bebop (1998) (series)
Ghost in the Shell: Stand Alone Complex (2002) (series)
Hiroya Ishimaru
Japan
Best series:
Legend of the Galactic Heroes (1988) (series)
One Piece (1999) (series)
Gintama (2006) (series)
Kazuko Yanaga
Japan
Best series:
Monster (2004) (series)
Inu Yasha (2000) (series)
His and Her Circumstances (1998) (series)
Yūko Mizutani
Japan
Best series:
One Piece (1999) (series)
Ranma ½ (1993) (series)
Rurouni Kenshin: Wandering Samurai (1996) (series)
Satsuki Yukino
Japan
Best series:
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (2009) (series)
Hikaru no Go (2001) (series)
One Piece (1999) (series)
Emi Shinohara
Japan
Best series:
Run with the Wind (2018) (series)
Hajime No Ippo: The Fighting! – Rising (2013) (series)
Fighting Spirit (2000) (series)
Seiko Tomoe
Japan
Best series:
Legend of the Galactic Heroes (1988) (series)
Rurouni Kenshin: Wandering Samurai (1996) (series)
Gintama (2006) (series)
Yuzuru Fujimoto
Japan
Best series:
Fullmetal Alchemist: Brotherhood (2009) (series)
Fullmetal Alchemist (2003) (series)
Cowboy Bebop (1998) (series)
Shiho Niiyama
Japan
Best series:
Sailor Moon (1992) (series)
Vampire Princess Miyu (1997) (series)
Record of Lodoss War: Chronicles of the Heroic Knight (1998) (series)